Geoblog.pl    vicealigator    Podróże    Wloczega po Pribaltice    Daaawno temu
2006

Daaawno temu

Litwa
Litwa, Kernavė

Kiernow (Kernave) to malenka wioska, ktora jest uznawana za najstarsza stolice Litwy. Wsrod archeologow znane jest jako "Litewska Troja". Po drodze na dworzec jem sniadanie i po prawie godzinnej jezdzie jestem na miejscu
Najstarsze odkryte tu stanowiska datowane sa na pozny paleolit. Jednak zasadnicza czesc kompleksu obejmujacego 200 ha rezerwatu archeologicznego i muzeum odnosi sie do czasow sredniowiecznych.
Kiernow byl stolica do 1230 r., kiedy to przeniesiono ja do Nowogrodka.
Tu znajdowalo sie rowniez centrum religijne poganskiej Litwy. Nadal jednak mial wielkie znaczenie, wynoszono tutaj na tron litewski wielkich ksiazat i odbywaly sie tez glowne narady panstwa. Do czasow Giedymina byl rezydencja panujacych. W Kiernowie urzedowal tez arcykaplan poganskiej Litwy Lizdejko. Kosciol tutejszy byl jednym z siedmiu pierwszych na Litwie (ufundowanych w 1387 przez Wladyslawa Jagielle na pamiatke przyjecia religii katolickiej).
Rezerwat historyczno-archeologiczny obejmuje 5 czesci
1. Grodzisko - Gora Zamkowa - siedziba Wielkich Ksiazat
2. Grodzisko - Tron Mendoga - obronne podgrodzie.
3. Grodzisko - Gora Ofiarna - swiatynia poganska
4. Grodzisko - Gora Lizdejki - po przeciwnej stronie rzeki, siedziba arcykaplana.
5. Grodzisko - na terenie wsi Krywejkiszki - straznica zwiadowcza rodu Kiernow.
Muzeum posiada bogate zbiory, ktore naprawde warto zobaczyc. Podczas zwiedzania wystawy zagadalo mnie 2 Francuzow - Marcel i Jacques. Poniewaz nie mowie w ich jezyku, a z kolei ich angielski byl koszmarny, gadalem z Marcelem po niderlandzku (Marcel studiowal w belgijskiej Brugii). Przyjechali samochodem przez Niemcy zwiedzic polnocna Polske, kraje baltyckie, Finlandie i Skandynawie. Podczas obiadu w pobliskiej knajpie wyszlo, ze jada nastepnie do Olyty (Alytus). Nie bardzo pamietalem, co tam jest ciekawego, ale skutecznie wprosilem sie na pasazera. Miasto jest jak na ten kraj spore, wiec na pewno jakos wroce do stolicy.

vicealigator
Rafi Skorniewski