Geoblog.pl    vicealigator    Podróże    Cztery stolice    Kopciuszek ?

Kopciuszek ?

Słowacja
Słowacja, Bratislava

Po szybkim sniadaniu (nadspodziewanie smaczny i urozmaicony bufet jest dostepny od 7.30, a odjazd mam o 8.00) ide na dworzec autobusowy Florenc i wsiadam w autobus do Bratyslawy (mam juz zakupiony wczesniej bilet elektroniczny - 210 Kc). Pokazuje kierowcy wydruk biletu, ale wskazuje mi polozone 50 metrow dalej okienko odprawy. Tam daja mi plastikowa tabliczke, ktora oddaje kierowcy i za chwile odjezdzamy.
Chce przy okazji wspomniec o profesjonalizmie biura obslugi klienta czeskiego Eurolines. Gdy dwa dni przed wyjazdem przystapilem do drukowania wszystkich biletow i rezerwacji, okazalo sie, ze wykasowalem ze skrzynki ten wlasnie. A w tym przypadku musi byc bilet - nie honoruja samego jego numeru (ktory mialem zapisany jeszcze w innym pliku). Napisalem wiec po angielsku e-maila, podajac numer, dane osobowe oraz dzien i godzine odjazdu. E-mail zwrotny z biletem dostalem po 15 minutach !!!
Po 2.5 godzinach nastapil 15-minutowy przystanek w Brnie. Ostatni odcinek umilily widoki za oknem - na Male Karpaty. Gdy dojezdzalismy do dworca autobusowego Mlynske Nivy, zaczalem podejrzewac, ze Bratyslawa mi sie nie spodoba. I faktycznie, z Praga nie ma co jej porownywac. Zabytkow jest malo, a duza ich czesc w strasznym stanie - cos takiego widzialem jedynie w Wilnie (ale ono jest usprawiedliwione niszczycielska dzialalnoscia Sowietow). Co gorsza, jest to przetykane paskudna zabudowa z czasow komunistycznej Czechoslowacji.
Bylem co prawda w Bratyslawie 16 lat wczesniej - podczas szkolnej wycieczki do Wiednia, ale samego centrum nie widzialem. Byly to czasy, gdy roznice w cenach noclegow na Slowacji i w Austrii byly na tyle znaczace, ze wiekszosc polskich wycieczek wybierala te pierwsza opcje. Spalismy wtedy w ni to akademiku, ni hotelu robotniczym na samym krancu wielkiego blokowiska. Z drugiej strony byly juz pola uprawne ...
Po opuszczeniu autobusu zakupilem bilet powrotny do Wiednia (400 SKK) i wolno ruszylem w strone dworca kolejowego (Hlavni stanica). Blisko niego bowiem mial byc hostel "Possonium" (to lacinska nazwa miasta). Znalazlem go bez trudu (450 SKK w 8-osobowym dormie) - maly, przytulny; darmowy wireless i duze schowki.
Zjadlem co nieco i ruszylem na obchod. Dzien to az nadto, by zobaczyc wszystko, co ciekawe w slowackiej stolicy. Mnie to zajelo ok. 4 godzin - a jeszcze trzeba odliczyc pol godziny, ktore przegadalem z portierem hotelu "Arcadia" - przesympatycznym Josephem z Ghany. Zapytal mnie, czy sie nie zgubilem? Potem, skad jestem? Joseph, ma przyjaciela Polaka, ktory niedawno zaprosil go na 4-dniowe wesele w Krakowie. Tej orgii picia i jedzenia Afrykanczyk chyba juz nie zapomni. Gdyby ktos go spotkal, niech pozdrowi od Raphaela, Polaka z Anglii :)
Gdy juz obszedlem cala starowke, kupilem w Tesco poltoralitrowa butelke piwa (45 SKK) i kolejne poltorej godziny spedzilem na zamku wzniesionym na naddunajskim wzgorzu. Zamek przechodzi zasluzona renowacje.
W hostelowej kuchni pogadalem sobie z jednym Australijczykiem (a juz myslalem, ze zaden sie nie pojawi :) ) i dzien zlecial.

blava.pl
blava.pl - 2008-12-06 14:30
Bratysława to nie tylko starówka. Warto też się przejść spod dworca kolejowego na Slavin (pomnik i cmentarz żołnierzy radzieckich, widać prawie z każdego miejsca w BA) ze wzgórza mamy widok na większą część miasta (nie powiem, że urzekający widok, bo bym skłamał). Wchodząc od strony dworca znajdziemy wiele bardzo ładnych starszych kamienic (niestety większość w nienajlepszym stanie), ukryte parki i ciekawe widoczki. Gdyby był pan jeszcze raz polecam.

Urszula Drahná
Urszula Drahná - 2009-01-02 09:01
Dla mnie za bardzo krytycznie. Zdziwilo mnie, ze nie zamiescil Pan zdjec wlasnie ze Starego Miasta. Odnowione, z klimatem. A poza tym trzeba pamietac o wyburzeniu w latach 50tych zydowskiej czesci Bratyslawy, z pieknymi kamieniczkami pod budowe "nowoczesnego" mostu. A wyburzali wlasnie ci z Pragi.
Pozdrawiam

vicealigator
vicealigator - 2009-01-04 01:47
Pani Urszulo, takie sa moje subiektywne odczucia ...
Nie przypadlo mi to miasto do gustu.

Rysiek
Rysiek - 2009-08-08 11:40
Co z tego, że wyburzali "ci z Pragi"? Dla turysty liczy się to, co zastaje na miejscu.

vicealigator
Rafi Skorniewski